9 teknologi introduktionsfilm
Videnscentret har udviklet ni introduktionsfilm til en række teknologier, som kan inspirere og implementeres i undervisningen i en social- og sundhedsfaglig kontekst.
Videnscentret har udviklet ni introduktionsfilm til en række MakerSpace teknologier. Filmene er produceret med det formål at dele viden samt inspirere undervisere og elever til hvordan teknologierne såvel analoge som digitale kan anvendes i undervisningen.
Teknologierne er knyttet til Makerspace-tænkningen. Et Makerspace bidrager til at konkretisere det vitaliserende læringsmiljø, understøtter innovativ læring og giver initiativet til eleverne. Makerspace kombinerer analoge og digitale læringselementer. Der skabes rammer for at eleven er aktiv og producerende gennem kreativitet og innoverende processer.
Pædagogisk metode
De ni film tager afsæt i de 21. århundredes kompetencer. Hvor der skabes rammer for, at eleverne ikke kun taler om, lytter eller ser på. Eleverne får “hands-on”, prøver af, samarbejder, producerer og udfordres i at reflektere samt tænke kreativt.
Introduktionsfilm
På nedenstående links kan du læse nærmere om den enkelte teknologi og se den tilhørende introduktionsfilm, gerne sammen med dine elever.
Introduktionsfilm
Introduktionsfilm til Bluebot og Beebot
Introduktionsfilm til LabDisc
Introduktionsfilm til MakerSpace
Introduktionsfilm til Bare Conductive
Introduktionsfilm til Easi Scope
Introduktionsfilm til 3D printer
Introduktionsfilm til LittleBits og Makedo
Introduktionsfilm til Makey Makey
Introduktionsfilm til spillet The Empathy Toy
Hvis du har lyst til at eksperimentere eller implementere teknologierne, kan du kontakte din lokale videnscenterkoordinator for at høre mere.