Dato / Tid

1. oktober 2026

Kl. 9:30 - 15:30

Sted

Milling Hotel Park, Viaduktvej 28, 5500 Middelfart

Bogmærke

Glæd dig til d. 1. oktober, hvor vi afholder en konference om Virtual Reality.

På denne konference sætter vi fokus på VR som et pædagogisk værktøj, der kan være med til at forandre måden, vi underviser og formidler på. Du vil høre spændende oplæg om seneste forskning inden for VR og hvad der rør sig her og nu.

På dagen kan du deltage i workshops og udforske forskellige virksomheder inden for VR på leverandørtorvet.

Konferencen er for dig, der interesserer dig for Virtual Reality, evt. inden for uddannelsesområdet, og ønsker at:

  • få ny viden om VR’s potentiale i undervisningen
  • opleve inspirerende oplæg fra førende eksperter og praktikere
  • prøve forskellige scenarier med VR
  • netværke med andre fagprofessionelle og leverandører

Program

09.30 – 10.00 Let morgenmad og indskrivning. Besøg leverandørtorvet

10.00 – 10.15 Velkomst v. Videnscenter for Velfærdsteknologi

10.15 – 11.00 Keynote Speak v. Gunver Majgaard, Syddansk Universitet

11.00 – 11.30    Guidet rundtur på leverandørtorvet & networking

11.30 – 12.15 Workshop runde 1

12.15 – 13.15 Frokost – besøg på leverandørtorv & networking

13.15 – 14.00 Workshop runde 2

14.00 – 14.30    Guidet rundtur på leverandørtorvet & networking

14.30 – 15.15 Keynote Speak v. Lisa Smith, VIRTU Research Group

15.15 – 15.30 Afslutning på konferencen

Der tages forbehold for ændringer i programmet.

Keynote speaks

VR i undervisningen: Når VR møder generativ AI

v/ Gunver Majgaard, Syddansk Universitet

Oplægget sætter fokus på, hvordan AR og VR kan anvendes konkret i undervisningen. Det introducerer aktuelle trends inden for VR, herunder koblingen til generativ AI. Eksempler inkluderer Avatars, der indgår i træningssimulationer, brug af tale-til-tekst og tekst-til-tale samt interaktive, AI-drevne dialoger. Oplægget suppleres med konkrete cases fra undervisningen og eksempler på studenterprojekter, som viser XR-teknologiernes pædagogiske potentiale i praksis.

 

På en guidet tour imellem virtuelle og psykotiske virkeligheder

v/ Lisa Smith, VIRTU Research Group, Psykiatrisk Center København

Virtual Reality (VR) bliver i disse år i stigende grad brugt i psykoterapi ved psykotiske tilstande. Dette Keynote Speak sætter fokus på psykosens fænomenologi og VR som en digitalt medieret virkelighed. Ligheder og forskelle imellem VR og psykose vil blive afdækket med henblik på at synliggøre VR’s endnu uudnyttede potentiale i forhold til at forbedre psykoterapeutisk praksis og ikke mindst klinikeres forståelse af psykose.

Workshops

VR i undervisningen - udvikling og didaktik i et nyt læringsscenarie om nedre hygiejne

På denne workshop præsenterer Julie Loch Kjeldahl & Rikke Krogsgaard, fra SOSU Østjylland, et VR-scenarie om nedre hygiejne, som de i løbet af 2026 udvikler i samarbejde med AATE VR.

Julie og Rikke deler deres erfaringer med anvendelsen af VR på SOSU Østjylland og giver indblik i de didaktiske og sygeplejefaglige overvejelser, der ligger til grund for både udviklingen af scenariet og dets anvendelse i undervisningen.

De præsenterer desuden det storyboard, de har udviklet til undervisningsforløbet med afsæt i simulationsstandarderne, og viser, hvordan VR kan indgå som en meningsfuld del af et didaktisk tilrettelagt læringsforløb, hvor faglighed, refleksion og praksis kobles tæt sammen.

Julie og Rikke ønsker at inspirere andre til at arbejde med VR som læringsteknologi og give konkrete idéer til, hvordan virtuelle læringsscenarier kan udvikles og anvendes i egen undervisning. Workshoppen afsluttes med mulighed for en kort afprøvning af VR-scenariet.

Praktisk information

Tid: 1. oktober 2026 kl. 10:00 – 15:30

Der serveres let morgenmad og indtjekning fra kl. 09.30, hvor du kan møde udstillere på leverandørtorvet.

Sted: Milling Hotel Park, Viaduktvej 28, 5500 Middelfart

Parkering og offentlig transport: Milling Park Hotel tilbyder over 200 gratis parkeringspladser – HUSK! registrering i receptionen. Der er desuden 8 Monta el-ladestandere.

Ankommer du med tog, kan du fra Middelfart station gå til sektion D på perron 4 og benytte deres private trappe, som fører direkte til hotellets parkeringsplads.

Pris for deltagelse: 

895 kr. ekskl. moms for deltagere fra partnerskoler (SOSU-skolerne)

1.495 kr. ekskl. moms for virksomheder og andre deltagere

Tilmeldingsfrist: 24. september

Vær opmærksom på, at du via EAN nr. vil blive opkrævet for din tilmelding. Tilmeldingen er bindende, og vi refunderer ikke betaling. Du angiver dit EAN nr. ved tilmelding.

Bliver du forhindret på dagen, er du velkommen til at sende en kollega i dit sted. Send en mail til videnscenter@sosuh.dk med navn, titel og organisation på din stedfortræder.

Thomas Eggersen

Har du spørgsmål?

Thomas Eggersen
Velfærdsteknologisk konsulent