Makerspace på social- og sundhedsuddannelserne
Dato / Tid
4. november 2024
Kl. 9:30 - 15:30
Sted
Randers Social- og Sundhedsskole, Minervavej 47, 8960 Randers SØ
+
Online (Teams)
Hvad skal makerspace gøre godt for på social- og sundhedsuddannelserne?
På konferencen præsenteres et didaktisk koncept for, hvordan makerspace kan skabe et undersøgende og innovativt læringsmiljø, hvor elever og medarbejdere udvikler kompetencer til at identificere, finde og implementere løsninger i komplekse situationer i arbejdet med borgere og pårørende.
Dagen er en kombination af oplæg og workshops, hvor deltagerne får hands on og prøver at arbejde i makerspace.
Konferencen er for alle undervisere og konsulenter på SOSU-skoler, andre uddannelsesinstitutioner og sektorpartnere, som arbejder med makerspace eller har interesse i arbejdet med makerspace.
Program
09:30 – 10:00
Check ind og morgenmad
Se og prøve Makerspace teknologier og få inspiration til indretning v./ Procraft og Skilteproduktion.
10:00 – 10:15
Velkomst v. konferencier
Velkomst af René Dybdal,Chef for udvikling og forskning på Randers Social-og sundhedsskole
10:15 – 10:45
“Hvad kan Makerspace på en Social- og sundhedsskole, og hvilken didaktik ligger der bag Makerspace?”
Oplæg v./ Anette Degn Larsen IT Pædagogisk Konsulent og Udviklingskoordinator og Lea Sørensen Cand.pæd.didaktik Randers Social- og Sundhedsskole
10:45 – 11:00
Pause – gang til 1. workshop
11:00 – 11:45
1. workshop
MakerSpace: Kreative udfordringer, hands-on løsninger og didaktiske drøftelser
11:45 – 12:30
“Fra ildsjæl til team; Makerspaces i folkeskolen og kompetenceudvikling” + “Makerspace på professionsuddannelser”.
Fra ildsjæl til team; Makerspaces i folkeskolen og kompetenceudvikling. Oplæg v.Rie Skamris, Læringskonsulent Skolernes
udviklingscenter i Randers Kommune.
Makerspace på professionsuddannelser. Oplæg v.Niels Schmidt, Programleder Makerspaces på uddannelserne på VIA.
12:30 – 13:15
Frokost
Se og prøv Makerspace teknologier og få inspiration til indretning v./ Procraft og Skilteproduktion
13:15 – 14:00
2. workshop
MakerSpace: Kreative udfordringer, hands-on løsninger og didaktiske drøftelser
14:00 – 14:15
Kaffepause
Se og prøv Makerspace teknologier og få inspiration til indretning v./ Procraft og Skilteproduktion
14:15 – 15:15
”Det ser sjovt ud, men lærer de noget? – Makerspaces betydning for uddannelse”.
Oplæg v./Ole Sejer Iversen, professor i interaktionsdesign og leder af Center for Computational Thinking &Design ved Aarhus Universitet.
15:15 – 15:30
Opsamling/evaluering & tak for i dag
Praktisk information
Fysisk deltagelse: For dig der deltager fysisk, bliver der masser af hands on i form af workshops og der bliver en messe, hvor du kan se og prøve makerspaceteknologier og få inspiration til indretning.
Online deltagelse: Deltager du online vil du høre oplæg fra konferencen: 1. oplæg (10:15 – 10:45), 2. oplæg (11:45 – 12:30) og 3. oplæg (14:14 – 15:15).
Tidspunkt: den 4. november 2024 kl. 09:30 – 15:30
Lokation: Randers Social- og Sundhedsskole, Minervavej 47, 8960 Randers SØ
Der er gratis parkering ved skolen, og hvis der er brug for flere pladser, kan man parkere ved Randers Storcenter lige ved siden af skolen
Tilmelding: Angiv ved tilmelding om du ønsker, at deltage fysisk eller online.
Tilmeldingsfrist er den 23. oktober 2024