VR-konference: Fra teknologi til læring
I sidste uge afholdt vi vores årlige VR-konference på Randers Social- og Sundhedsskole, hvor næsten 100 deltagere samledes om én mission: at udforske Virtual Reality som fremtidens læringsværktøj inden for SOSU-uddannelserne, i kommuner og regioner.
Dagen var spækket med inspiration, hands-on erfaringer og faglige drøftelser, der alle pegede på ét tydeligt budskab: VR er ikke længere en fremtidsvision – det er en realitet, der for alvor kan revolutionere undervisningen.
Eksperterne tog scenen
Vi havde fornøjelsen af at byde velkommen til nogle af de mest erfarne profiler inden for VR, som delte deres viden og erfaringer:
💡 Kjeld Fredens understregede vigtigheden i at integrere kropslige erfaringer i læringsprocessen. Han udfordrede vores traditionelle syn på hjernen som et isoleret kontrolcenter og beskrev den i stedet som en del af et dynamisk netværk mellem hjerne, krop og verden. Dette perspektiv åbner op for nye måder at forstå menneskelig adfærd på i en bredere økologisk sammenhæng.
💡 Kenneth Pihl fra SOSU Esbjerg og Rikke Krogsgaard fra SOSU Østjylland præsenterede konkrete cases og erfaringer med VR i undervisningen og, hvordan VR integreres i pædagogisk praksis.
💡 Jeffrey Lemmers fra DUTCH imponerede med en international vinkel på VR’s udvikling. Han lagde vægt på betydningen af at skabe psykologisk sikkerhed i XR-miljøer for at sikre en tryg og effektiv uddannelsesoplevelse.
Teknologier i praksis
Deltagerne fik mulighed for at prøve kræfter med en række af de nyeste VR-løsninger:
👉 AATE VR (SundSim VR)
👉 Khora Virtual Reality
👉 TakeawalkVR
👉 VR TRAINER
👉 Styrvolt
👉MANND
Workshops: Læring i praksis
VR-konferencen gav også plads til hands-on læring i en række workshops, hvor fagfolk delte deres erfaringer og metoder til at bruge VR i praksis:
🧑💻 Lene Alkjærsig og Winnie Seidelin fra Københavns Kommune demonstrerede, hvordan nye pædagogiske tilgange og teknologi hjælper med at udvikle kompetencer og øge transfer i en tid med mangel på personale.
🧑💻 Alex Erichsen fra Psykiatrien i Region Midtjylland gav indsigt i VR’s rolle i psykiatrien.
🧑💻 Lisa Møller Jacobsen fra SOSU Østjylland præsenterede, hvordan 360 graders scenariet ”Den sidste tid” er implementeret som en fast del af undervisningen i palliationsforløb på SSH og SSA.
🧑💻 Britta Andersen fra SOSU Østjylland præsenterede didaktiske overvejelser over, hvordan forskellige scenarier kan anvendes i uddannelse rettet mod pædagogisk personale i dagtilbud.
🧑💻 Marianne Heilskov Rousing og Anette Degn Larsen fra Randers Social- og Sundhedsskole præsentere et nyudviklet VR-scenarie, hvor man på egen krop oplever hvordan det er at være en borger med en demenssygdom.
🧑💻 Bente Aaby Mathiasen fra Vejle Kommune delte tankerne, ideerne, implementering og udfordringer ved Onboarding af VR på et kommunalt plejehjem i Vejle Kommune.
🧑💻 Sebastian Balling fra SOSU Nykøbing Falster viste konkrete eksempler på, hvordan VR kan bruges i undervisningen.
VR – en uundgåelig del af fremtidens undervisning
Konferencen viste med al tydelighed, at VR har potentiale til at blive en central del af undervisningen på SOSU-skolerne. Teknologien gør det muligt at bringe virkelighedsnære situationer ind i klasselokalet, hvor eleverne kan træne deres færdigheder i trygge rammer og samtidig udvikle deres faglige og sociale kompetencer.
Vi er utrolig stolte af den store opbakning til konferencen og de mange spændende perspektiver, der blev delt. Tak til alle oplægsholdere, workshopfacilitatorer, teknologileverandører og deltagere for at gøre dagen til en inspirerende og lærerig oplevelse.
Er du klar til fremtidens læring?
Tag næste skridt med VR i undervisningen – læs mere om vores VR-undervisningsmaterialer og didaktiske rammer.
Læs mere om de enkelte workshops
I workshoppen blev deltagerne præsenteret for didaktiske overvejelser om, hvordan forskellige scenarier kunne anvendes i uddannelser rettet mod pædagogisk personale i dagtilbud.
Deltagerne fik mulighed for at afprøve et konkret scenarie og høre, hvordan det var blevet anvendt som et didaktisk greb til at understøtte udviklingen af evnen til at tage udgangspunkt i børneperspektivet i praksis.
Britta Andersen, uddannet pædagog og med en baggrund inden for psykologi, delte sin brede erfaring fra det pædagogiske område. Hun har undervist på pædagog- og PA-uddannelserne og arbejder aktuelt med at udvikle kompetenceudvikling for blandt andet dagplejere, pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter.
Britta lagde vægt på, hvordan velfærdsteknologi – særligt VR-briller – kunne anvendes som et didaktisk redskab til at skabe praksisnær og anvendelsesorienteret undervisning.
Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i Københavns Kommune satte turbo på kompetenceudviklingen af medarbejderne ved hjælp af nye læringsformer.
Deltagerne havde mulighed for at høre Lene Alkjærsig og Winnie Seidelin, specialkonsulenter fra Afdelingen for Kompetenceudvikling i Center for HR og Uddannelse, fortælle om, hvordan nye pædagogiske tilgange og teknologi blev brugt til at udvikle kompetencer og øge transfer – en vigtig indsats i en tid med personaleudfordringer.
Under workshoppen fik deltagerne også mulighed for at prøve en af de VR-film, som forvaltningen havde designet til at arbejde med faglig udvikling inden for demensområdet.
Formålet med den akutpsykiatriske VR-oplevelse var at forbedre behandlingen af patienter ved at fremme trivsel og øge forståelsen mellem kollegaer og patienter.
Empati for patienterne var en prioritet i en travl hverdag, men manglende empati mellem kollegaer kunne også påvirke patienternes oplevelse. Workshoppen gav deltagerne mulighed for at “se det fra en andens synspunkt” ved at prøve at “sætte sig i en andens sted”.
Under workshoppen blev deltagerne introduceret til undervisningen, som havde været brugt i Skejby gennem cirka to år. De fik mulighed for selv at opleve dele af VR-oplevelsen og høre om de udfordringer og erfaringer, der var opstået under udviklingen og undervisningen.
Workshoppen blev afholdt af Alex Erichsen, H-læge i Psykiatrien i Skejby og medudvikler af PsychSim VR-oplevelsen. Alex havde arbejdet med VR siden 2020 og undervist et utal af medicinstuderende og nyansatte læger med samme oplevelse. I det daglige arbejder han aktuelt i Klinik for Bipolar på Skejby og har tidligere erfaring fra flere sengeafsnit samt Klinik for Psykoser og Klinik for ADHD.
På denne workshop præsenterede Marianne Heilskov Rousing, underviser og videnscenterkoordinator, og Anette Degn, IT-pædagogisk konsulent og udviklingskoordinator ved Randers Social- og Sundhedsskole, et nyudviklet VR-scenarie, der gav deltagerne mulighed for at opleve, hvordan det føles at være en borger med en demenssygdom.
Deltagerne fik hands-on erfaring med VR-scenariet og deltog i refleksioner om oplevelsen. Derudover blev der præsenteret erfaringer med at integrere scenariet i undervisningen om demens på social- og sundhedsuddannelserne.
Workshoppen fokuserede på tre hovedområder:
- Afprøvning af VR-scenariet: Deltagerne fik mulighed for selv at prøve teknologien og opleve den praksisnære læringsform.
- Fælles refleksion: Der blev lagt vægt på at diskutere oplevelserne og deres potentiale for at skabe empati og forståelse for borgere med demens.
- Erfaringer fra praksis: Marianne og Anette delte deres indsigt i, hvordan VR kan bruges som et effektivt didaktisk redskab til at styrke elevernes forståelse og færdigheder inden for demenspleje.
Workshoppen gav værdifuld inspiration til, hvordan VR-teknologi kan skabe en dybere forståelse og fremme læring i sundhedsuddannelserne.