Der udvikles på portalen i ferien
Mens de fleste holder efterårsferie, vil vi arbejde på Videnscenterportalen. Når du vender tilbage til klasseværelset eller kontoret efter efterårsferien vil portalen se en smule anderledes ud.
Derfor kan du opleve at portalen er midlertidigt utilgængelig særligt i løbet af mandag den 13. oktober, og du vil opleve, at portalen måske ser lidt anderledes ud.
Nye initativer
Vi vil gøre det endnu nemmere for besøgende at oprette sig som brugere på Videnscenterportalen. Vi har derfor valgt kun at have én brugertype og har fjernet nogle af felterne i brugeroprettelsen og gjort andre valgfrie at udfylde – og nu kan alle oprette sig som bruger – uanset om man er tilknyttet en erhvervsskole eller et videnscenter eller man bare er interesseret i fagområderne eller har lyst til at følge med.
Så nu kan endnu flere få glæde og gavn af videnscentrenes spændende og lærerige indhold og tilbud.
Derudover vil vi også gøre det endnu nemmere for dig at skræddersy din søgning efter indhold – derfor får du på arkivsiderne “Nyheder”, “Undervisningsmateriale” og “Aktiviteter” nu flere filtreringsmuligheder og et nyt design, hvor du kan folde filtreringsboksene ind og ud og klikke flere muligheder af i hver filtreringsboks.
Og bare rolig, vi sørger for at lave et overblik over de nye ændringer, så du ved, hvordan du fremover kan finde inspiration og indhold på portalen.
Fra Videnscenterportalen ønsker vi alle vores besøgende og brugere en god efterårsferie, og vi glæder os til at byde jer velkommen på portalen igen.