Dato / Tid

26. februar 2026

Kl. 13:00 - 13:45

Sted

ONLINE - Husk tilmelding

Bogmærke

Få en indflyvning til trends inden for E-commerce anno 2026. Vi stiller blandt andet skarpt på bæredygtighed, når det kommer til e-handel. Fordi er det egentlig et godt tilbud, hvis du ikke har brug for det?

E‑handel er ikke bæredygtig – men vi kan gøre os mere umage.

Med på webinaret er Steven Mountfield fra Vertica – et af Danmarks førende e‑commerce-bureauer, der udvikler digitale handelsløsninger for virksomheder.

Sammen vender vi de klassiske nudging‑greb til at fremme ansvarlige valg: retvisende produktbilleder og anmeldelser, der hjælper kunden med at købe rigtigt første gang, gennemsigtighed med LCA‑data (Life Cycle Assessment), der gør aftryk sammenlignelige og kan nudge mod bedre produkter, samt leveringsdesign med reelle valgmuligheder, klimakompensation og bevidst ned i tempo, så ordrer samles og færre ture køres.

Bæredygtighed er under pres – forretningen skal også leve. Derfor kommer vi også ind på, hvordan bæredygtighed er med til at åbne nye forretningsområder inden for repair, reuse og recycle.

Kort sagt: Hvis du vil vide, hvilke greb der kan gøre e‑handel både grønnere og smartere, så er dette webinaret, du ikke må misse.

Key takeaways

  • Lær simple nudging-greb, der får kunderne til at vælge rigtigt første gang.
  • Få styr på, hvordan LCA-data (Life Cycle Assessment) kan bruges til at gøre bæredygtige valg lettere.
  • Opdag nye forretningsmuligheder i repair, reuse og recycle.

Vi stiller skarpt på:

E-commerce · Trends · Bæredygtighed · Nudging

På webinar møder du:

Steven Mountfield

Ledelseskonsulent / Vertica

Jesper Krogh Schlosser

Konsulent, Merkura

Invitér gerne elever med

Webinaret er åbent for alle uanset om du er under uddannelse eller arbejder i en virksomhed – du er velkommen til at invitere dine elever med, og I kan vælge at se det på klassen eller hver for sig. Hvis du tilmelder dig med en klasse, så sæt kryds i boksen “Jeg tilmelder mig med en klasse”.

Opgaver før webinaret

Miniundersøgelse i klassen:

  • Hvor ofte handler eleverne online, og hvilke typer varer køber de?
  • Hvilke faktorer (pris, kvalitet, bæredygtighed, leveringstid) påvirker deres valg af webshop?
  • Kender de brands, der kombinerer e-commerce med tydelige miljø- eller kvalitetsværdier?
  • Har eleverne lagt mærke til nudging på webshops?

Refleksion:
Eleverne vælger én webshop, de synes er særlig god til at hjælpe brugeren med at vælge det rigtige og forklare klimaaftryk, og beskriver hvorfor.

Opgaver efter webinaret

Lad dine elever diskutere følgende i grupper:

  1. Nudging i e-handel – Find eksempler på nudging i en webshop, og vurder om det hjælper kunden til bedre valg.
  2. LCA-data i praksis – Undersøg om en webshop bruger klima-/LCA-oplysninger, og om de er forståelige for kunden.
  3. Leveringsdesign – Vurder en webshops leveringsvalg: skubber de mod hurtig levering, eller tilbyder de grønnere alternativer?
  4. Nye forretningsområder – vælg en virksomhed og foreslå, hvor de kunne arbejde med repair, reuse eller recycle i deres e-handel.