Målgruppe

EUD GF1

EUD GF2

Hovedforløb

EUX

AMU

HTX

Diverse / Andet

Fagområde

Teknologi, Byggeri og Transport

Varighed

20 timer

Uddannelse

Industriteknikeruddannelsen

Værktøjsuddannelsen

Bogmærke
Automation og Teknologi

Trin-for-trin vejledninger til drejeoperationer i InventorCAM – fra opstart og plandrejning til sporstik, gevinddrejning, afstik og C-akse bearbejdning. De 39 videovejledninger er tilgængelige enkeltvis og kan nemt integreres i fx Moodle eller bruges til selvstudium. Eller ses direkte på YouTube via tidslinks i trin-for-trin vejledningen.

Beskrivelse

Samlingen indeholder 39 detaljerede videovejledninger til drejeoperationer i InventorCAM og dækker hele arbejdsgangen fra programopstart til færdig simulering. Vejledningerne er organiseret i temaer: Opstart, Plan drejning, Turning udvendig, Drilling, Turning indvendig, Sporstik, Gevind drejning, Afstik, Nyt Setup og C-akse bearbejdning.

Hver video er ledsaget af en skriftlig trin-for-trin vejledning med OBS-noter om typiske fejl og faldgruber. Videoerne er tilgængelige på YouTube og kan integreres direkte i fx Moodle som selvstændige filer.

Materialet er udviklet af Videnscenter for Automation & Teknologi og henvender sig til undervisere og elever på hovedforløb, AMU og EUX inden for CNC-teknik og CAM-programmering.

Videoerne dækker både grundlæggende operationer (plandrejning, udvendig og indvendig drejning) og mere avancerede emner som sporstik, gevinddrejning, afstik og C-akse bearbejdning med roterende værktøj.

Læringsmål

  • Oprette og konfigurere et nyt drejeprogram i InventorCAM (MillTurn/Turning)
  • Definere geometri korrekt til forskellige drejeoperationer (plan, udvendig, indvendig, sporstik, gevind)
  • Vælge og opsætte drejestål, plader og holdere med korrekte skæredata
  • Indstille Technology-parametre til skrubbe-, semi-finish- og sletbearbejdning
  • Opsætte og verificere drilling-operationer i drejning
  • Programmere udvendigt sporstik og gevinddrejning inkl. brug af gevindtabel
  • Oprette nyt Machine Setup og nulpunkt til bearbejdning af emnets side 2
  • Aktivere og verificere C-akse bearbejdning med roterende værktøj i maskinsimulering
Materialet er blevet downloadet af 1 bruger.

Download materialer

Du skal være logget ind for at kunne downloade forløb.