Udfordring til en praksisnær case

Vi bruger udtrykket udfordring i stedet for opgave i materialet. Det gør vi, fordi vi – i tråd med det 21. århundredes kompetencer – gerne vil fordre en undersøgende og skabende læringsproces.
Netop ved at bruge ordet ”udfordring” signalerer vi til eleverne, at de skal arbejde med noget vedkommende og innovativt.

Opbygning af udfordring

Til arbejdet med innovation kan undervisere stille eleverne en udfordring f.eks. en praksisnær case. Processerne kan vare fra et modul á halvanden time eller to dage til en uge, hvor eleverne kan arbejde dybere med innovationsprocesser.

Til hver udfordring udvælger og anvender eleverne en procesmodel til at styre en innovativ proces. De kan f.eks. anvende innovative værktøjer som open space, mock-up, pitch og/eller De Bonos tænkehatte.

Udfordring i praksisnær case

I skal undersøge og forstå en udfordring på en medicinsk sengeafdeling på et sygehus, hvor personalet oplever, at de forstyrrer patienternes søvn om natten, når de skal tilse og observere patienterne.

Nedenfor kan du downloade elev- og underviservejledning til en udfordring i en praksisnær case.

Har du spørgsmål?

Trine SøbergVidenscenterkoordinator, Social + sundhedsskolen Fyntris@sosufyn.dk

Har du spørgsmål?

Marianne Heilskov-RousingVidenscenterkoordinator, Randers Social- og sundhedsskolemhe@sosuranders.dk