Målgruppe
EUD GF2, Hovedforløb
EUD GF2, Hovedforløb
Omsorg, sundhed og Pædagogik
180 timer 00 minutter
Social- og sundhedsassistentuddannelsen, Social- og sundhedshjælperuddannelsen, Den pædagogiske assistentuddannelse
Eleverne møder service og kommunikationsrobotten Sanbot og udforsker robottens anvendelsesmuligheder for interaktion med mennesker
Dette set-up er udviklet og afprøvet til elever på social- og sundhedsassistentuddannelsens 3.skoleperiode, men anbefales til alle grundforløb og hovedforløb indenfor sundhed, omsorg og pædagogik.
Eleverne møder service og kommunikationsrobotten Sanbot og udforsker robottens anvendelsesmuligheder for interaktion med mennesker. Sanbot undersøges og eleverne arbejder problemløsende med en udfordring, de ikke kender svaret på. Der arbejdes med ”hands on” og Sanbot kodes til øvelser og taleinstruktion. Det understøtter elevernes teknologiforståelse; En faglig refleksion over hvornår Sanbot giver mening, hvem den giver mening for og på hvilken måde.