Udviklerseminar: Er data bæredygtigt?

Dato / Tid

21. august 2023 - 4. september 2023

Kl. 9:00 - 15:00

Sted

Lokation afventer.

Kom med på udviklerseminar og lav dit eget digitale undervisningsforløb om Er data bæredygtigt?.

Kunne du godt tænke dig at udvikle dit eget digitale undervisningsforløb, så er det nu, du skal slå til!

Udviklingen af undervisningen kræver 10 timer af dig og vi mødes i alt 2 gange:

Det er ikke en forudsætning for at deltage i udviklerseminaret, at du besidder viden om emnet.

ONLINE

De første møde online og er placeret d. 21. august (1 times varighed)

Når du tilmelder dig, er det vigtigt, at du kan deltage på online-mødet!

DET FYSISKE UDVIKLERSEMINAR

2. møde er det fysiske udviklerseminar, der bliver afviklet på den lokation eller i det område med flest tilmeldte undervisere. Det fysiske udviklerseminar er placeret d. 4. september (6 timers varighed).

Du kan læse mere om vores udviklerseminarer på linket nederst på siden.


Beskrivelse af emnet | Er data bæredygtigt?:

Internetforbruget i Danmark er støt stigende. Langt flere unge streamer som aldrig før. Krypto valuta er blevet noget, de fleste mennesker kender til. Alle disse elementer er i sig selv spændende, men disse trends har også en bæredygtig skyggeside. På dette udviklerseminar vil vi fokusere på data og hvor bæredygtigt det er. Data hjælper os til at træffe beslutninger ud fra facts i stedet for formodninger, men data i sig selv kan også blive en usynlig klima-knuser. Du får som underviser input til, hvordan du kan indarbejde data i samspil med bæredygtighed i din eksisterende undervisning samt adgang til nye podcast og videoer om bæredygtig data, som gør emnet spændende og interagerende for dine elever

Emnet henvender sig bredt til alle fag og er særligt relevant i fag såsom Matematik ved CO2 beregninger med ækvivalenter (omregningsfaktor). Samfundsfag, hvor bæredygtighed og den politiske agenda med grøn omstilling kan diskuteres. Psykologi er også oplagt i forhold til klimaangst som er et stigende problem i Danmark. Erhvervsinformatik og informationsteknologi er ligeledes relevante i netop dette emne.

Du tilmelder dig udviklerseminaret herunder

Det færdige undervisningsforløb bliver frit tilgængeligt for alle undervisere på de merkantile erhvervsskoler.

Har du spørgsmål til emnet eller udviklerseminaret?

Maria Voigt KruseDidaktisk Udviklingskonsulent+45 2528 4165mvkr@videnomdata.dk