Dato / Tid
11. marts 2021
Kl. 14:00 - 15:00
11. marts 2021
Kl. 14:00 - 15:00
ONLINE (husk tilmelding)
Hvis du arbejder med digital markedsføring skal du til at forberede dig på en verden med mindre adgang til data. GDPR, blokering af 3. parts cookies, og EU-regler er noget af det, der vil begrænse virksomheders brug af data. Det sker for at beskytte forbrugerne, og det vil kræve en omstilling hos virksomhederne.
Sådan lyder den lidet optimistiske vurdering fra dagens ekspert, Andreas Solgaard, partner i Become.
Fra at have været et stort set ureguleret “wild west”, er data nu blevet en kampplads for at sikre forbrugernes rettigheder og privatliv på den ene side, mod virksomhedernes ønske om at markedsføre sig bedst og mest præcist på den anden side.
Men der er stadig lys i mørket for de virksomheder, der fortsat gerne vil indsamle data. Det kræver flere tekniske kompetencer end hidtil ifølge Andreas.
I løbet af webinaret kommer vi bl.a. omkring:
Webinaret er åbent og gratis for alle. Både undervisere og elever fra erhvervsskolerne kan med fordel deltage, da webinaret indsigt i et generelt skifte der er ved at ske inden for dataopsamling.
Hvis du som underviser skal have din klasse med, kan du nøjes med at tilmelde dig selv, og så efterfølgende sende deltagerlink til dine elever (de vil blive bedt om at logge ind med eget navn og email).
Andreas Solgaard er partner i marketingbureauet Become, hvor han arbejder med digital strategi for en lang række virksomheder. Andreas har en god forståelse for behovet i forskellige brancher og kan formidle tekniske og komplekse emner så enhver kan forstå det. Han har bl.a. undervist tusindvis af begyndere og øvede brugere i Google Analytics og Google Ads. Til dagligt arbejder Andreas med alt fra mindre virksomheder til C20-virksomheder.