Dato / Tid
7. maj 2020
Kl. 13:00 - 15:00
7. maj 2020
Kl. 13:00 - 15:00
Online
For snart et år siden slog CIU dørene op for første gang og begyndte arbejdet med at understøtte erhvervsskolerne i deres brug af it i undervisningen. Siden er det blevet til mange indholdsrige besøg på landets skoler og forløb med elever, undervisere og ledelser, nye tilbud som f.eks. vores mini-Learning Factories er blevet udviklet, og snart ser de første it-didaktiske løsninger fra vores Learning Factories dagens lys.
Ja, der er sket meget det første år – og det skal fejres! Derfor inviterer vi til fødselsdag den 7. maj kl. 13-15. Tilmeld dig festen her.
Det skal dog ikke helt fejres, som vi i første omgang havde tænkt – nemlig på Tietgenskolen med fynsk brunsviger og andet godt til ganen. På grund af corona-situationen har vi i stedet valgt at holde vores fødselsdag online, men én ting er den samme: Vi deler stadig gaver ud i form af faglige indspark.
Til vores virtuelle fødselsdag vil der nemlig være mulighed for at deltage i de såkaldte shareshops, hvor du kan blive klogere på disse fem udvalgte temaer:
Læs mere om indholdet i de enkelte shareshops her.
Tidsplan for dagen
13.00-13.10: Velkommen og valg af gaver/shareshops
13.10-13.20: Velkomsttale ved CIU’s centerleder, Axel Hoppe + fødselsdagssang
13.20-13.55: Virtuelle shareshops runde 1
13.55-14.15: PAUSE: Networking, fælles maleri og kaffepause
14.15-14.50: Virtuelle shareshops runde 2
14.50-15.00: Afrunding på den virtuelle fødselsdag
Det praktiske
Tilmeld dig fødselsdagen herunder. Medbring selv kaffe og kage – vi giver fynsk brunsviger en anden god gang. Vi glæder os til at se dig online!