Nyt udstyr til faglærere: Så kan de krydre undervisningen med VR

Spændende VR forløb i undervisningen. Nyt udstyr kan krydre undervisningen på uddannelserne til automatiktekniker og elektriker.

Brugen af VR sikrer en anden måde at opleve elfaget på. Det oplevede 20 faglærere inden for automatik og elektrikerfaget, da de fik en guidet tur med VR på Syddansk Erhvervsskole i Vejle.

“Speakerstemmen i programmet fortæller en, hvad man skal være opmærksom på i forskellige henseender, og det kan guide vores elever på en meget virkelighedstro måde. Derfor er jeg sikker på, at vores elever vil tage godt imod brugen af VR inden for elfaget,” lyder det fra faglærer Jakob Færgemann.

Den faglige snak gik lystigt blandt lærerne efter de havde været igennem VR forløbet: “Hvad koster det at udvikle?” eller “Hvad kan programmet videreudvikles til?” Spørgsmålene var mange og til stor inspiration for alle.

Faglærer Jakob Færgemann er sikker på, at brugen af VR giver eleverne nye muligheder.

Vide mere om VR inden for elfaget?

Søren Abildgaard KristensenKonsulent40238805sakr@sde.dk